Как ремонтира Софийска вода

Image Format

Сигнал на Цветан Александров, член на Областния комитет на ВМРО в София, кандидат за кмет на район "Връбница" и за общински съветник в Столична община.

Пореден случай на некачествени ремонти и строителство на „Софийска вида”. Случката се развива в кв. „Обеля 1” до бл. № 118.

„На 17 септември 2015 г. около 13:30-14:00 ч. забелязвам, че екип работници с машини на Софийска вода работят по свързване към централния водопровод (вероятно) на новострояща се жилищна сграда. Минава 14:00 ч., разкопаните дупки се запълват с трошен камък и започва трамбоването им с трамбовка „пачи крак“ (снимки 1-3).

 

Напълно неподходяща за тази цел, което е отделен въпрос. Часът наближава 14:30 ч. и решавам да звънна на 112, защото шумът е много силен, аз съм след нощна смяна. Работниците когато им направих забележка се извиниха, казаха, че трябва да свършат и не зависи от тях... Обяснявам на оператора на 112 защо звъня, като говоря на прозореца, откъдето прекрасно се чува в слушалката, тя ме успокоява, че ще предаде за сигнала и ще се провери. Не след дълго свършват работа и до 20-на минути си заминава екипа на Софийска вода.

След няма и два часа дупкара в центъра на улицата пропада и в нея се появява вода. След още известно време става още по-дълбоко, като съседи се опитват да я запълнят... Снимките са от 4 часа след като ремонтният екип на Софийска вода си е заминал – 18:30 ч. Дълбочината мерена на око е около 20 см. (снимки 4 и 5)

 

Следващите дни няколкото дупки, запълнени с трошляк продължават да „слягат“, а покрай тях и асфалтираните от предишното копаене парчета... Снимките са от 22 септември 2015 г. (снимки 6-10).

 

 

Освен дупките на тротоара има един изграден пожарен кран, който стои в дупка. Тя представлява опасност за малките деца, които може да се спънат в ръбовете й или да пропаднат в нея и падайки дори да се ударят много лошо на самия пожарен кран. Съвсем очевидно е, че дупката е на тротоара (доколкото има такъв) и очевидно пречи на нормалното преминаване по тротоара (снимка 11)”.

Горният пример е показателен за това как „Софийска вода” извършва прословутата си „инвестиционна дейност”. Подобен пример не е изключение, а правило. След ремонт на любимия ни ВиК оператор обикновено ситуацията е подобна. Не за пръв път поставяме въпроса някой от Столична община въобще знае ли, контролира ли, интересува ли се как ”Софийска вода” си извършва ремонтите и в какво състояние оставя инфраструктурата след себе си.