Гражданите заместиха институциите

Image Format

Когато държавата я няма, гражданите са длъжни да опазят обществото. Това е. Аксиома е, че между всеки един от нас - гражданин и държавата като най-висша форма на социална организация, има сключен договор. Още в часовете по философия и етика и право това се изучава. По силата на същия този обществен договор ние овластяваме, делегираме изключителното право на държавата и властта на управлява, да ни защитава и пази. Когато ние като граждани или някой от нас наруши този договор е ясно какво се случва. Но когато държавата в лицето на овластените институции го нарушава или бездейства (пасивната съпротива - не оспорвам, но и не изпълнявам) тогава какво се случва?

В днешните дни на турбуленция и разпад на добре познатия ни свят имаме класически примери за това как държавата или не иска, или не може, или не знае как да си изпълнява отговорностите по обществения договор. Да, познатият нам свят се разпада при това с огромна скорост. Ето например границата - делегирали сме на държавата (Министерски съвет, Народно събрание, МВР, МО) да пазят. Едните задават рамката и политиката как да става това, другите трябва да изпълняват. Обаче фактите показват, че институциите не пазят. Не ни пазят. Напротив, провалят се систематично в пазенето. Безпредметен е спорът защо. Когато сме сключвали обществения договор не сме оставяли изключения. След като сме делегирали цялата власт, нека я ползват да пазят. Всичко друго са оправдания, които нямат никакво значение. Търсим и говорим само въз основа на фактите. А те са нелицеприятни - границата е като разграден двор, през който хора и добитък минават както си искат и когато си искат. С други думи има силен вакуум. А природата не търпи празни пространства.

И по силата на обстоятелствата отворените празни пространства се запълват, при това съвсем легално. Гражданите се вдигнаха да пазят границата, защото онези, които овластихме да го правят, не го правят. Всички витиевати приказки как било незаконно са изначално погрешни. Да, формално юридически може би гражданските патрули по границата не покриват съвсем законовата логика. Обаче същата тази законова логика задължава държавата да пази границата. И тук трябва много ясно да бъде казано - когато държавата нарушава своите обязаности, тя сама се отказва от свои права и задължения, сама дерогира спогодбата и връща властта и инициативата в ръцете на гражданите. Както се казва - никой не й е виновен.

Години наред предупреждавах/предупреждавахме, че това ще се случи. Така например на 17 септември 2015г. ясно го прогнозирах:Когато държавата отказва да изпълни волята на собствените си граждани, те сами ще се захванат с тази работа. И никой няма да пита бюрократите. Предстои да заиграе тоягата, а и не само тоягата. Логично е. Така се случва, когато територията ти е обект на нашествие. В Унгария армия и полиция защитават територията си. В другите държави все още не. Но, ако още се бавят, гражданите сами ще поемат тази функция. Някой ще каже – незаконно е. Когато става дума буквално за оцеляване на държава, общество, нация, заклинанията за законност няма да свършат работа."

Разбира се, най-логичното е, че това се случва. А по повод коментарите, че гражданите на границата били такива, онакина, криминални елементи и всякакви други категории, трябва ясно да се каже, че тези хора не са безправни. Тези хора са граждани като мен, като всички и имат (горе беше ясно обяснено защо) пълното изконно право да защитават това, което държавата отказа да защитава. Няма значение какъв бил гражданинът, той също е делегирал на тая пуста власт правото да го пази. Ако не го пази, той сам трябва да защитава и себе си, и семсйството си и територията, на която живее и нарича своя родина. Това са естествени права и никакъв глупав закон или министър не може да ги отмени. Нещо повече, гражданинът е в пълното си право да не се подчинява в тези случаи на очевидни глупотевини като тази например да не задържа хора, които нелегално са влезли на наша територия.

Звучи доста философски и отвлечено, но всъщност не е. Звучи сложно, но всеки вътре в себе си разбира и чувства точно това, поне онези, които не са се покварили от либералстващото безумие и правния формализъм.

На мнозина може да не им харесва постановката всеки да пази границата, но тогава дайте да направим така, че държавата да я пази. И нещо за финал - гражданите не са враг, скъпа държавна власт, те са съюзник, затова вместо да се чепкат безсмислени дребни наказателни казуси, дайте шанс на хората да помогнат на държавата, което значи да помогнат и на себе си. Другото е дим без огън.