ВМРО: Необходимо е увеличение в пъти на бюджета за отчуждения

Image Format

Общинският съветник от ВМРО – Българско национално движение и Председател на групата „Патриоти за София” Карлос Контрера е внесъл искане до заместник-кмета по финансите на Столична община за увеличаване на средства за отчуждения. Един от конкретните поводи е липсата на средства за отчуждаване на частни терени в район „Младост”, отредени за oзеленяване. Изчисленията на съветника от ВМРО – Българско национално движение показват, че са нужни минимум 57 млн. лв., за да се придобият от Столична община 117 декара за озеленяване само в Младост. В предложението си той настоява бюджетът за отчуждаване да бъде увеличен за 2017г. на 20млн. лв., систематизиране на процедурите за отчуждаване и изкупуване на зелени площи, улици и терени за техническа инфраструктура. В следващите години бюджетът за отчуждаване следва да се увеличава със същите темпове.

„Правя това предложение като продължение на моето изказване от 16-ти септември в залата на Столичния общински съвет. Тогава много ясно казах, че на гражданите трябва да се представя истината. Много хора, включително и общински съветници, си играят на популизъм с тези теми. Но не дават отговори. Ето защо аз правя конкретно предложение, което ще доведе до конкретни ефекти. Другото е заиграване със страхове и химери. Много хора философстват по темата, спекулират, правят си политически иминдж. Но едно трябва да бъде казано - ако тези терени до 8г. не бъдат придобити от общината, частните собственици могат да поискат да ги застроят. А това не бива да се допуска. Второ - спекулира се с отварянето и преработката на подробния устройствен план на район Младост. Длъжен съм като общински съветник да кажа, че ако отворим плана за преработка и изменения, може да се стигне до обратния ефект. Т.е. да бъдат отредени повече терени за застрояване в частни имоти. Погледнете Закона за устройство на територията - там ясно е разписано. При едно отваряне на плана за преработка ще бъдем залети от искания за отреждане на още и още имоти за застрояване. И ако собствениците си подготвят добре нещата, могат да си го извоюват. Отварянето на плана означава още и още претенции. Ако не бъдат удоволетворени, ще се стигне до съд, а практиката показва, понеже съдът се произнася само по законосъобразност, но не и по целесъобразност, че в значителен брой случаи претенциите на частните собственици се удоволетворяват. И задавам въпроса не е ли по-добре да се борим да гарантираме зеленината в тези 117 декара, вместо да правим експерименти с плана, като в крайна сметка получим повече застрояване. Аз не мисля, че хората искат това. Но има определени кръгове, които внушават измислици и заблуждават гражданите, че изменението на подробния устройствен план на Младост ще бъде в полза на повече зеленина. Ето защо предлагам и настоявам да започне ударно ако щете, отчуждаване на частни терени, отредени за озеленяване. Това е голямата битка с реалния ефект. Другото е по-скоро теоритизиране, защото корена на проблема е в 90-те години с реституцията. Не можем да променим този факт, но общината може да започне бързо и поетапно отчуждаване на терени за озеленяване частна собственост. Това означава, разбира се, увеличение в пъти на бюджета за отчуждаване. Като казвам в пъти, имам предвид, че такива терени за очуждаване има и в Южния парк и други райони. Да не забравяме и необходимостта да се отчуждават терени за улици и транспортна инфраструктура.”

Припомняме част от изказването на Карлос Контрера от 16-ти септември

„Правя една пряка препратка, свързана с бюджета и финансите. Казусът с протестите в район Младост е показателен. Имаме поставени искания. Някои колеги надълго и на широко обещават, строят кули от карти и разказват красиви приказки на хората, но не държат сметка, че това, което рисуват като приказка в реалността, трябва да се случи по законов ред и някой трябва да плати сметката. Релевират се искания общината да отвори устройствения план на Младост и да отрежда още и още терени за озеленяване, за ТГО (локални паркове и озеленяване). Предлагат се идеи, които дори да бъдат възприети от нас, ще бъдат отменени от съда. В тази връзка трябва да кажем някои факти, някои истини, независимо дали те се харесват, независимо дали са популярни.

Отварянето на ПУП на Младост ще отприщи вълна от искания за собственици на терени за още строежи, за по-високи параметри и плътност на застрояване. Можем да отворим кутията на Пандора, но рискуваме накрая да бъдем в пъти по-недоволни, отколкото сега.

Сметката е следната при средна цена 250 евро на квадрат без ДДС (каквато е пределно усреднената цена за Младост, а има и доста по-високи), това означава, че само за Младост трябва да предвидим и намерим минимум 29,5 млн. евро, т.е само за очуждаване минимум 57 млн. лв. Бюджетът за очуждаване за цялата Столична община на година е 10 млн. лв. Цифрите са ясни.

Нужен е прагматизъм – не за друго, а защото грешните политически решения накрая все пак се плащат от гражданите. А това не бива да се допуска. „